Maroko w pigułce – ważne i ciekawe informacje

Maroko z każdym rokiem zyskuje na coraz większej popularności wśród Polaków. Miasta, które przyciągają zabytkami, kontrastują z nowoczesnymi budowlami, takimi jak choćby niezwykły meczet w Casablance z najwyższym w świecie muzułmańskim minaretem. Wieczorami wynurzające z niego wiązki lasera wskazują Mekkę. Maroko ukochało wiele sław, także ze świata mody (np. Yves Saint Laurant), a to za sprawą niezwykłych kolorów, z których utkany jest krajobraz kraju. Lazurowe wody Morza Śródziemnego i Oceanu Atlantyckiego, czerowonawy odcień piasków Sahary, majestatyczne góry, czasem mieniące się bielą pokrywającego je śniegu – to wszystko tworzy niezwykle malowniczy obraz, którym nie sposób się nie zachwycić.

Powiew arystokracji
Maroko jest tak różnorodne jak mozaika barw, która się z nim kojarzy. Jedną z wizytówek kraju są miasta królewskie. Zobaczyć w nich można nie tylko piękne pałace, ale także dawne cmentarze, niezwykłe place, a w końcu nowoczesne drapacze chmur i ekskluzywne sklepy. Trasa wycieczki śladami marokańskiej arystokracji biegnie przez Marrakesz, Fez, Meknes, Rabat i Casablankę.

Mozaika barw
Marokańska część Sahary od lat przyciąga miłośników rajdów 4×4 i ekstremalnych wyścigów. By przekonać się na własne oczy, jak potężna potrafi być pustynia, nie trzeba wybierać się na niebezpieczne eskapady. Wystarczy wziąć udział w zorganizowanej wycieczce po Saharze. Kontrastem dla gorących piasków są majestatyczne góry Atlas i Antyatlas, które ciągną się przez interior. Na krajobraz Maroko składają się nie tylko walory naturalne i cuda architektury, ale także z pozoru zwyczajne miejsca, stworzone przez różne kultury zamieszkujące kraj. Przyglądając się Berberom, ich stylowi życia, przejawom tradycji odzwierciedlającym się chociażby w precyzyjnie wykonanej biżuterii, można dojrzeć różnorodność Maroka.

Geografia:
Maroko położone jest w północno-zachodniej Afryce nad Atlantykiem i Morzem Śródziemnym, przez kraj biegną góry Atlas, w części pokrywa go Sahara. Powierzchnia Maroko wynosi ok. 447 tys. km kw., zamieszkuje go ok. 35 mln osób. W kraju panuje klimat podzwrotnikowy typu śródziemnomorskiego.

Religia:
Większość Marokańczyków jest wyznania muzułmańskiego.

Święta:
W Maroko obchodzi się święta religijne i państwowe. Najważniejsze z nich to święto Ofiarowania Baranka, muzułmański nowy rok – 1 Moharram, Aid Al Mawlid – urodziny proroka Mahometa (dwudniowe) oraz święto na zakończenie ramadanu.

Bezpieczeństwo:
Maroko jest krajem otwartym na turystów, jak wszędzie mogą być oni narażeni na przestępczość pospolitą. By nie paść jej ofiarą, warto przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa. Nie należy ubierać się zbyt wyzywająco, wdawać się w negocjacje handlowe, jeśli celem nie jest zakup towaru, a jedynie rozrywka oraz pilnować cennych przedmiotów, szczególnie przebywając w zatłoczonych miejscach.

Zdrowie:
W Maroko nie ma zagrożeń epidemiologicznych. Ze względu na odmienną florę bakteryjną, należy przestrzegać higieny i zachować podstawowe zasady ostrożności – pić wodę butelkowaną, unikać napojów z lodem, myć dokładnie warzywa i owoce.

Warunki wjazdowe:
Polacy nie są objęci obowiązkiem wizowym przy podróżach turystycznych. Dokumentem uprawniającym do wjazdu na teren Maroko jest paszport ważny przez sześć miesięcy od daty powrotu do kraju.

Kuchnia:
Kuchnia marokańska jest bodaj najczęściej przywoływana przez ekspertów kulinarnych jako kwintesencja arabskiego smaku i aromatu. Najsłynniejszym daniem jest tadżin, czyli mięso duszone z warzywami, które przyrządza się w specjalnym naczyniu o tej samej nazwie. Inne przysmaki marokańskie to kuskus z warzywami, mięsem lub rybą, harrira – zupa na bazie soczewicy, często jada się daktyle, oliwki i orzechy.

Waluta:
Jednostką monetarną jest dirham marokański (MAD). 1 MAD to ok. 0,39 zł. Pieniądze można wymieniać w hotelach, bankach oraz kantorach. W popularnych kurortach i w niektórych hotelach znajdują się bankomaty. Część sklepów i hoteli honoruje karty płatnicze i kredytowe.

Przykładowe ceny w restauracji:
Herbata miętowa ok. 10-20 dh
Kawa ok. 10-20 dh
Przekąska ok. 40 dh
Sałatka ok. 35-40 dh
Piwo ok. 30-60 dh
Tadżin ok. 60-120 dh

Przykładowe ceny w sklepie:
Woda mineralna ok. 6 dh
Napój typu cola ok. 7-10 dh
Wino ok. 40- 120 dh
Piwo ok. 10-15 dh

Pamiętaj:

  • W Maroko obowiązuje zakaz fotografowania służb mundurowych oraz meczetów nawet z progu. Nie należy robić też zdjęć mieszkańcom bez uzyskania ich zgody.
  • Od przypadkowych osób nie wolno przyjmować żadnych przesyłek do Europy, ponieważ mogą zawierać narkotyki.
  • Targowanie się to tradycja. Kto jednak rozpocznie negocjacje, musi kupić towar.

Kup na pamiątkę:

  • Tradycyjne buty
  • Czapkę-fez
  • Naczynie do przyrządzania tadżinu
  • Daktyle, tradycyjne słodycze
  • Oliwki

Jeśli jedziesz z dziećmi:

  • Wybierz hotel przy oceanie, by dzieci mogły bawić się bez końca na szerokiej, piaszczystej plaży.
  • Wybierz się z nimi na przejażdżkę wielbłądem.
  • Pokaż im pustynię i domy Berberów w czasie zorganizowanej wycieczki.
  • Stosuj koniecznie krem z wysokim filtrem.
  • Nie zapomnij o nakryciu głowy.
  • W okresie zimowym wybieraj hotele z basenem z podgrzewaną wodą.

Jeśli jedziesz się pobawić:

  • Wybierz hotel w blisko centrum kurortu w pobliżu pubów, restauracji i dyskotek
  • Odwiedź dyskoteki w hotelu Sofitel, Club Factory, bary Papagayo, Zanzibar, English Pub oraz jedną z restauracji zlokalizowanych w marinie.

Jeśli chcesz pozwiedzać:

  • Koniecznie wybierz się do Marrakeszu, gdzie m.in. zobaczysz Plac Dżemaa el-Fna, który ze względu na niezwykłą atmosferę rodem z Baśni z 1001 Nocy, jaka panuje tu wieczorami, został wpisany na listę dziedzictwa UNESCO.
  • Odwiedź jedno z najstarszych miast Maroko – Fez.
  • Wybierz się na wycieczkę po Saharze.

Ważne adresy:
Ambasada RP Rabat 23, rue Oqbah, Rabat BP 425, Maroko, tel.: +212 537 77 11 73,
tel. dyżurny: +212 672 41 99 33, e-mail: rabat.amb.sekretariat@msz.gov.pl

Ambasada Królestwa Maroka, ul. Starościńska 1 m. 11-12, 02-516 Warszawa
tel. (22) 849 63 41; fax (22) 848 18 40, e-mail: info@moroccoembassy.pl

Destynacje:
Agadir – najpopularniejszy kurort wypoczynkowy Maroko położony nad Oceanem Atlantyckim. Do Agadiru realizowane są także loty czarterowe z Polski. W latach 60-tych XX w. miasto nawiedziło silne trzęsienie ziemi, dlatego trudno dziś znaleźć tu pamiątki przeszłości. Ocalała kasbah, którą warto zwiedzić. Miłośnicy zakupów powinni z kolei udać się na zakupy na tradycyjny targ. Dzisiejszy Agadir to, poza centrum turystycznym, olbrzymi port, w którym przeładowuje się sardynki.

Leave a Reply