Co warto kupić w Maroku?

Pamiątki najlepiej jest kupować na suku (bazarze). W krajach arabskich jak i w Maroku targowanie się to rytuał – koniecznie trzeba się targować. Trudno konkretnie sprecyzować ile można utargować za dany towar. Ceny niektórych towarów zawyżone są jedynie dwukrotnie innych dziesięciokrotnie. Wszystko zależy od sprzedawcy oraz od naszych umiejętności w targowaniu się. Najlepiej przejść się po straganach suku aby zorientować się w cenie, a potem dopiero kupować. Ceny po targowaniu są naprawdę niskie. Czasami można także wymienić towar za towar. Dobrze mieć przy sobie podkoszulki firmowe, breloczki, gdyż można dokonać wymiany.

Warto kupić:

  • Olej arganowy – zwany „złotem Maroka”.
  • Wyroby ze złota – w Maroku znajdziemy piękną, złotą biżuterię ręcznie robioną. Największy wybór jest w bransoletkach, wisiorkach i pierścionkach. Za gram 18 karatowego złota trzeba zapłacić od 38 euro. Ważne: przy zakupie wyrobu ze złota sprzedawca wystawia certyfikat, który jest gwarancją, że zakupiliśmy złoto.
  • Wyroby ze srebra – Maroko słynie również z przepięknych wyrobów ze srebra. Biżuterię wykonaną w Maroku charakteryzują niezwykłe wzory oraz bardzo staranne wykonanie. Za gram srebra płaci się do 6 euro.
  • Przyprawy i kosmetyki – warto kupić w aptekach berberyjskich, gdzie zazwyczaj odbywa się prezentacja wielu przypraw oraz kosmetyków na bazie oleju arganowego. Z przypraw polecamy: szafran (królewska przyprawa), ras-el-hanout jest to mieszanka 35 różnych przypraw do wszystkiego, kamun dobry do mięs, sałat, i na trawienie; curry, harrisa (ostra przyprawa). Warto również nabyć kremy z dodatkiem argany: różane, migdałowe i arganowe bezzapachowe; maści na opryszczkę oraz przeciw grzybicy, łuszczycy (sprawdzone) oraz różne olejki zapachowe.
  • Wyroby z drzewa tuja – te ekskluzywne wyroby charakteryzują się twardością pięknym zapachem oraz ciekawą, nieregularną fakturą. Najczęściej kupowane są miski, tace, maski, szkatułki, talerze, popielniczki i szachy.
  • Wyroby ze skóry – babouche czyli klapki, które są ulubionym obuwiem Marokańczyków. Nosi je większość miejscowych (cena od 5euro). Berberowie noszą babouche z zaokrąglonym czubkiem, a Arabowie do szpica. Warto również kupić portfele, torby, torebki, plecaki, paski oraz kurtki, które są najczęściej kupowane przez turystów. Trzeba jednak uważać z kupnem kurtki skórzanej, gdyż w większości szyte są gorszej jakościowo skóry. Kurtka z dobrej skóry kosztuje od 150 euro, a z gorszej jakościowo ok. 80 euro.
  • Dywany – można nabyć naprawdę piękne unikatowe dywany. Tradycyjne rękodzieło, którym w szczególności szczycą się mieszkańcy Atlasu Średniego.
  • Rękodzieło – jest w tym kraju nadal niezwykle cenione, produkowane bez użycia maszyn – robione ręcznie. W każdym sklepie znaleźć można misternie wykonane lampy, metalowe platery zdobione orientalnymi tłoczeniami czy też piękne czajniczki do herbaty. Również bardzo ciekawą pamiątką przywożoną z Maroka są zamykane naścienne lustra.
  • Ceramika – wazony, talerze ręcznie robione i malowane oraz ceramiczne naczynia do tajine (specjalność kuchni marokańskiej). Naczynie koloru brązowego w kształcie stożka nosi nazwę tajine jak i również potrawa przyrządzana w owym naczyniu. Tajine czyli gulasz przyrządza się z mięsa wołowego, baraniego, kurczaka lub ryby z dodatkiem różnych warzyw i przypraw.

Leave a Reply