Agadir:

  • Ruiny kazby ? forteca położona na wzgórzu w północnej części miasta wysokość ok. 320m n.p.m, zbudowana przez Portugalczyków w 1540 roku. Wały oraz mury obronne zostały zniszczone w wyniku trzęsienia ziemi (o sile 5,7 w skali Richtera, które nawiedziło miasto Agadir 29 lutego 1960 roku) zostały częściowo odbudowane. Nie sposób jej nie zauważyć, gdyż jest punktem charakterystycznym miasta Agadir. Na zboczu góry widnieje napis: Bóg, Ojczyzna, Król (słowa hymnu narodowego i doktryna każdego Marokańczyka). Nad bramą znajduje się napis z 1746 roku ? ?Drżyj przed Bogiem i czcij Króla?. Ruiny kazby warto zobaczyć nie tylko ze względu na imponujące mury, ale również na piękny panoramiczny widok na miasto Agadir, port oraz plażę. Dodatkowo za opłatą ok. 2 euro można skorzystać z krótkiej przejażdżki na wielbłądzie. Dla turystów lubiących długie spacery proponuję wejść pieszo. Można również dojechać taksówką lub skorzystać z mojej oferty wykupując wycieczkę Agadir City Tour.
  • Vallee des Oiseaux (park, mini zoo) ? ptaszarnia oraz plac zabaw dla dzieci. Turystom pragnącym odpoczynku oraz miłośnikom natury polecam przyjemną wizytę w mini zoo, gdzie można zobaczyć piękne okazy zwierząt i ptaków m.in. flamingi, małpy, kangury, papugi, muflony, pawie i inne. Park położony jest w samym centrum miasta, przy głównym wejściu do promenady. Wstęp bezpłatny.
  • Medina ? podczas trzęsienia ziemi Agadir został całkowicie zniszczony i pozbawiony mediny (stare miasto). Włoski dekorator Coco Polizzi ? pasjonat tradycyjnego budownictwa marzył, by ją odbudować na wzór zniszczonej mediny. Została zbudowana z kamieni, ziemi oraz drewna, które przywożono z okolicznych regionów. Kamień węgielny pod tę budowę położono w 1992 roku. Medina zajmuje powierzchnię 4,5 hektara. Znajdują się tam stragany z pamiątkami oraz kawiarnie. Polecam szczególnie dla turystów, którzy pasjonują się fotografią. Dojechać można taksówką lub zamówić dojazd moim transportem. Wstęp płatny ok. 4 euro.
  • Suk ? tradycyjny targ jest sercem każdego marokańskiego miasta. Na suku można kupić dosłownie wszystko: owoce, warzywa, wyroby rękodzieła marokańskiego (srebro, złoto, dywany) zioła oraz przyprawy, a także tradycyjne marokańskie stroje (jellaba czyt: dżellaba). Pamiętaj o targowaniu się. Suk czynny codziennie oprócz poniedziałku. Najlepiej udać się w godzinach 11:00-17:00. Dojazd taksówką ze strefy turystycznej koszt ok. 1-1,5 euro.
  • Port ? funkcjonował już za czasów portugalskich. Jest największym portem sardynkowym na świecie. Do portu najlepiej udać się w godzinach porannych ok. 9:00 gdy rybacy wracają z połowów odbywa się tam wówczas giełda rybna. Można dojść pieszo, promenadą przy której znajduje się sporo kawiarni, restauracji oraz sklepów.


Okolice Agadiru

Coś dla smakoszy

  • Koniecznie spróbuj tajine (gulasz). W tym celu najlepiej udać się do wioski Aourir, która słynie z najsmaczniejszych tajinów w okolicy. Polecam kozinę w restauracji ?Al Baraka? oraz mechoui (pieczona jagnięcina). Wyśmienite ryby oraz owoce morza oferuje restauracja przy ulicy Hassana II. A na deser proponuję ?creme brulee? oraz wyśmienite soki ze świeżych owoców. Marokańskim przysmakiem jest panache (mix różnych owoców) oraz awokado z daktylami. Najlepsza w mieście pijalnia soków znajduje się niedaleko największego meczetu w Agadirze.